PRELEGENCI
V PHOTO SUMMER DAY 2018

Gosia Jurasz — Ambasador Pentax Polska

Gosia Jurasz

Urodziłam się w Krakowie i w jego samym centrum mieszkałam większą część życia. Otoczona dużą ilością ludzi, jak to w dużych miastach bywa, czułam jak mrówka w mrowisku ale nie przeszkadzało mi to, a wręcz przeciwnie. Początkowo na hobby, a teraz i pracę jaką wykonuję ma wpływ to że bardzo lubię ludzi. Lubię stać w tłumie i obserwować. Nieraz potrafię się tak zapatrzeć na kogoś interesującego, że wyobrażam jak bym go mogła przedstawić w portrecie.

____________________________________________________________

Grzegorz Szafruga — Ambasador Fomei Polska

Grzegorz Szafruga

Zawiercianin, specjalizuje się w fotografii reklamowej i studyjnej. Ponad 14 lat z aparatem w ręku, a od 9 głównie w studio. Fotografuje od mody po kampanie zespołów sportowych czy samochodów. Zwolennik starej szkoły fotografii zakochany w świetle i jego możliwościach. Właściciel Skylight Studio, publikujący w Polsce i za granicą. Ambasador firmy Fomei i doradca w tematyce oświetlenia. Na 5 JFF poprowadzi Warsztaty praktyczne w tematyce uwaga : komiksowej. Także szykują się ciekawe stylizacje oraz masa praktycznych porad jak opanować światło błyskowe.

____________________________________________________________

Tomasz Albin — Ambasador Canon Polska

Tomasz Albin

Rocznik 1981, absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Obecnie jeden z najbardziej znanych fotografów reklamowych w Polsce. Od 2014 roku wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, gdzie prowadzi autorskie warsztaty fotografii reklamowej.
Od lat łączy pasję do nieskazitelnych i perfekcyjnie zaplanowanych nocnych zdjęć krajobrazowych z bardzo technicznymi i sterylnymi zdjęciami martwych natur. Wszystkie autorskie projekty realizuje wyłącznie techniką analogową, pracując na średnio- i wielkoformatowym aparacie.

____________________________________________________________

Adam Laube — Jurassic Photo Team

Adam Laube OK

Portrecista i fotograf modowy z Krakowa. Edytoriale przeze mnie stworzone były publikowane m.in. w ELEGANT Magazine, Glow Magazine, IMirage Magazine, VIRTUOSITÉ MAG, Femme Modern Magazine i wiele innych. Jako wykładowca fotografii prowadzę prywatne warsztaty wzdłuż i w szerz kraju. Moje warsztaty zawierają podstawowe informacje o kompozycji i sztuce robienia zdjęć a także zaawansowany work-flow oraz post-produkcję. Jeden z członków Jurassic Photo Team oraz agencji Branch Media.

____________________________________________________________

Jerzy Kleszcz — Jurassic Photo Team

Jerzy Kleszcz OK

Fotoreporter sportowy, dziennikarz, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Pracował m.in. w redakcjach: „Przeglądu Sportowego”, „Sportu” i „Faktu” oraz agencjach fotograficznych : „Newspix”, „Panorama”, „Forum”. Uczestniczył zawodowo w trzech zimowych igrzyskach olimpijskich : Salt Lake City /2002/, Turyn /2006/ i Vancouver /2010/, w pięciu nordyckich mistrzostwach świata w narciarstwie, ponad dwustu zawodach pucharu świata w skokach narciarskich oraz w tysiącach meczów i zawodów sportowych w ciągu 30 lat pracy. Otrzymał Grand Press Photo 2006 w kategorii sport – 1. i 2. nagroda.

____________________________________________________________

Katarzyna i Jakub Popiel — Malachite Meadow — Ambasadorzy NajlepszeFoto.pl

Kasia i Kuba

Malachite Meadow to kolory, to historie, to towarzyszenie, to sympatia, to pasja, to zaufanie, to subtelność, to dokument, to humor. To opowieść o Was.

W pracy staramy się podążać za Wami, wczuć się w klimat Waszej relacji, poznać Waszą rodzinę i zobaczyć jak czujecie się z Waszymi przyjaciółmi, to pozwala nam opowiedzieć osobistą historię każdej pary, każdej miłości i każdej chwili. Staramy się podejść do każdego indywidualnie, tak aby powstałe fotografie cieszyły przez długie lata.

Kasia: Jak zaczynam fotografować, to bardzo chcę poznać. Jak poznaję, to pojawia się we mnie chęć sfotografowania tego co poznałam. Od małego uwielbiałam patrzeć na ludzi, zastanawiać się dokąd idą, po co idą, kogo kochają, co teraz czują, co niosą? Do dziś się przyglądam i cenię sobie zaproszenie do czyjegoś świata choć na chwilę. Sednem fotografii jest dla mnie człowiek i jego relacja z bliskimi. Pamiętam o grze światła i o kompozycji, ale bez osób fotografie są dla mnie niepełne. Ta fascynacja wewnętrznym światem sprawiła, że zostałam psychoterapeutą – to moja druga wielka pasja – świat ludzkich emocji. Jednym słowem lubię ludzi. Lubię też jeść i podróżować. I ciągle mam poczucie, że tego pierwszego robię nieco za dużo, a tego drugiego wciąż za mało. Aha i silna babka ze mnie.

Kuba: Fotografowanie jest dla mnie naturalne ale zarazem niezwykłe. Studiowałem fotografię, pracowałem w prasie, fotografowałem dla dużych firm. Teraz głównie fotografuję ludzi, opowiadam Wasze historie dla Was. Jestem dociekliwy. Będę Was podglądał, stał z boku i uczciwie pokazywał co zobaczyłem.

____________________________________________________________

Maciej Suwałkowski — Magic Wedding Photographer — Ambasador Sony Polska

Maciej Suwalkowski

Niegdyś projektant oświetlenia i pracownik korporacji, a dziś fotograf ślubny realizujący zlecenia jak sam to określa „w całej naszej galaktyce”. Kilkukrotnie nagradzany na scenie międzynarodowej, jego prace regularnie publikowane są na portalach oraz w magazynach branżowych na całym świecie. W 2016 zdobył nagrodę „The Best Destination Wedding Photos of the Year”, a w 2017 dostał się do finału „The European Photographer of the Year by Way Up North”.

____________________________________________________________

Maciej Moskwa  — Ambasador Fujifilm / Sklep Bez Nazwy

Maciej Moskwa

Maciej Moskwa, rocznik 1982, urodził się w Gdańsku. Ukończył Sopockie Szkoły Fotografii WFH. Założył kolektyw fotografów dokumentalistów Testigo Documentary. Uwielbia czarno-białą fotografię, perskie dywany i kawę z kardamonem.
 2. miejsce w kategorii Wydarzenia za fotoreportaż z Syrii a jedno ze zdjęć z tego cyklu zdobyło tytuł Zdjęcia Roku BZ WBK Press Foto 2014.

____________________________________________________________

Jakub Kaźmierczyk — Ambasador Olympus Polska

Jakub Kazmierczyk

Fotograf, bloger i redaktor. Na co dzień realizuje liczne sesje zdjęciowe – nie straszne mu kulinaria, wnętrza czy zdjęcia biznesowe. Jest autorem licznych poradników o fotografii, jak również jednej z największych w Polsce baz wideoporadników o postprodukcji zdjęć. Po pracy spełnia się w sesjach portretowych, kocha podróżować. Jest zakręcony na punkcie gadżetów technologicznych i uwielbia dobrą kuchnię. Twierdzi, że fotografia to najlepsze, czym można się zająć – w końcu łączy się pasję z pracą. Ambasador firm Olympus, WD i Peak Design.

____________________________________________________________

Piotr Zwarycz — www.obiektiv.com

Piotr Zwarycz

Rocznik 82` Oficer Państwowej Straży Pożarnej
z ponad 15-letnim doświadczeniem, ratownik wysokościowy, taternik jaskiniowy, płetwonurek, skoczek spadochronowy, motorowodniak, instruktor cfbt.pl, fotograf.
Po ukończeniu Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie,  trafiłem do Komendy Miejskiej PSP w Bytomiu do Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego.
Od 2006 roku jestem zatrudniony w Komendzie Powiatowej w Tarnowskich Górach w Jednostce Ratowniczo Gaśniczej w Radzionkowie.
Aktywnie działam w Specjalistycznej Grupie Ratownictwa Wysokościowego oraz w Specjalistycznej Grupie Poszukiwawczo – Ratowniczej.
Fotografowaniem zajmuję się od kilkunastu lat. Zaczynałem od wydarzeń sportowych takich jak: maratony, triathlony, ekstremalne rajdy przygodowe. Jestem wielokrotnym laureatem konkursów regionalnych i krajowych. Moje zdjęcia pojawiały się w telewizji, prasie ogólnopolskiej, na okładkach wielu czasopism branżowych o tematyce ratowniczej oraz można je było oglądać na kilku wystawach w kraju i za granicą. Byłem uczestnikiem międzynarodowego projektu fotograficznego realizowanego w ramach programu GRUNDTVIG, reprezentując Polskę w Turcji, Grecji i Niemczech.

____________________________________________________________

Marcin Kałuża — www.zarzadzaniebarwa.pl / Wydruki CANON

Marcin Kałuża

Konsultant z zakresu zarządzania barwą, grafikiem, fotografem, retuszerem – zajmuje się drukarstwem artystycznym. Posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe, pochodzi z Krakowa.

Jako ekspert z zakresu zarządzania barwą, obrazowania oraz druku współpracuje z największymi polskimi producentami fotoksiążek jak również wieloma profesjonalnymi laboratoriami fotograficznymi, drukarniami oraz artystami. Współpracuje też z firmami Canon (dział druku wielkoformatowego), NEC Display Solutions, X-Rite Photo prowadząc dla nich szkolenia, pokazy oraz biorąc udział w targach.

Prowadzi warsztaty, webinaria i szkolenia jak również dzieli się swą wiedzą na forach internetowych związanych z tematyką fotografii i grafiki, oraz w mediach społecznościowych.

____________________________________________________________

Dariusz Obrycki

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fotograf i dyrektor kreatywny Magazynu Motormania,  specnjalizujęcy się w fotografii ruchu i motoryzacji, bardzo chętnie wykorzystujący światło błyskowe w swojej pracy

____________________________________________________________

Piotr Werner — Ambasador Quadralite

Piotr Werner OK
Jestem fotografem mody, portretu oraz realizuję kampanie reklamowe. Prowadzę również warsztaty fotograficzne oraz szkolenia indywidualne z post-produkcji dla fotografów. Zawodowo fotografią zajmuję się od ponad 10 lat.

Wszystkie zdjęcia retuszuję sam, co sprawia że jestem odpowiedzialny za efekt ostateczny prac. Moje zdjęcia były wielokrotnie nagradzane i doceniane na całym świecie, oraz publikowane w znanym magazynach: British Vogue, London F’OLTIQUE, New York Fashion magazine Heaven Has Heels, Digital Camera Polska, Wprost, The Metropolist.

 ____________________________________________________________

Wacław SzacyłoProducent, operator i zawodowy fotograf.

Wacław Szacyło

Doświadczenie: od ponad 10 lat w branży fotograficznej. Wykonał już setki projektów komercyjnych i artystycznych na terenach całej Europy oraz w krajach byłego związku radzieckiego.
Jest organizatorem oraz prowadzącym warsztatów z fotografii komercyjnej i artystycznej. Organizuje również szkolenia ze strategii rozwoju oraz marketingu dla artystów.

 ____________________________________________________________

Marek DziedzicAmbasador Elinchrom / Milso

Marek Dziedzic

Fotograf i wykładowca. Absolwent Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze. Specjalizuje się w fotografii krajobrazowej, klasycznej oraz reklamowej.
Na swoim koncie ma wiele publikacji w katalogach i albumach fotografii elementarnej oraz w wydawnictwach związanych z biennale fotografii górskiej. Jest autorem cyklu artykułów o fotografii reklamowej dla mięsięcznika „Pozytyw”. Brał udział w realizacji programu telewizyjnego o fotografii portretowej oraz obróbce zdjęć dla TV Puls. Twórca projektów fotograficznych 3D do stron internetowych Muzeum Powstania Warszawskiego (www.1944.pl) oraz dla grupy GROM.

Wykładowca zajęć z fotografii cyfrowej oraz obróbki zdjęć. Wykonuje także zdjęcia dla Agencji Galileo na rzecz aukcji dla dzieci.

Miłośnik Karkonoszy. To tam właśnie powstają jego twórcze zdjęcia, tam też, jak sam mówi, najpiękniej można operować naturalnym światłem na obrazie.